Lze z cenových map poznat skutečnou cenu nemovitosti?

Pokud se dostanete do situace, že chcete koupit nebo prodat nemovitost, bude její cena pro Vás velice důležitým měřítkem. Monitoring cen nemovitostí ve vašem regionu v určitém časovém období nabízí cenové mapy, kterých je na trhu více Fungují ale všechny na stejném principu a je možno jim při určování ceny nemovitosti 100% důvěřovat? Realita je taková, že cenové mapy jsou dobrým pomocníkem, ale nejsou vhodné pro určení podrobné ceny. Ta je v mnoha případech závislá především na velikosti a reálném stavu nemovitosti, dále také především na lokalitě kde se nachází. Mnoho cenových map dává přidružené lokality do jednoho koše a výsledek může být lehce zkreslený. V mnoha městech je poměrně běžným trendem, že určité lokality patří mezi vyloučené a poměrně blízko u nich leží lokality řekněme nadstandardní, kde jsou samozřejmě nemovitosti za výrazně odlišné ceny. Tento faktor mnoho cenových map nedokáže dostatečně zohlednit.

Typy cenových map

V moderním tržním prostředí máme tu výhodu, že jsme schopni vybírat z více cenových map, kdy mnoho z nich používá k vyhodnocení ceny nemovitosti odlišná zdrojová data. Většina cenových map pracuje s inzerovanými cenami nemovitostí nebo s data z katastru nemovitostí. Jsou tu také cenové mapy, které pracuji s cenami pozemků v dané lokalitě. Která je ale nejlepší?

Cenová mapa dle inzerovaných cen

Čerpání vstupních dat na základě inzerovaných cen je dobrou strategií, která využívá data z inzertních portálů. Je však důležité brát v úvahu, že inzerovaná cena není vždy cenou konečnou a reálné prodejní ceny jsou tak ve většině případů o něco nižší. Vše samozřejmě záleží na lokalitě s stavu nemovitosti.

Cenová mapa dle informací z KN

Za nás je cenová mapa využívající data z katastru jednoznačně nejpřesnější a v mnoha ohledech také nejpodrobnější. Data jsou čerpána vždy z reálných (tedy konečných) prodejních cen. Ani na tuto mapu však není možno se spolehnout na 100%, protože nikde nezobrazuje stav nemovitosti a důvody prodeje.

Pozemková mapa města

Jedná se o cenovou mapu vycházející, jak už název napovídá z cen pozemků a o nemovitostech jiného druhu v ní prakticky není žádná zmínka. Lze z ní vyčíst jaké lokality, jsou dle ceny parcel oblíbené, ale využívá opravdu pouze velice základní průměrování, které je za nás v praxi takřka nepoužitelné.

Nic není zadarmo

Stejně jako další portály či aplikace, i cenové mapy musí být z něčeho financovány. Častokrát Vám poskytnou odhady cen nemovitosti zdarma, ale pro získání údajů u nich budete muset vyplnit minimálně svoje kontaktní údaje, aby Vás poté operátoři dále kontaktovali s upřesňujícími dotazy a nabídkami.

Cenová mapa pro odhad ceny nemovitosti