Je možné zažádat o hypotéku na rekonstrukci?

Chystáte se pořídit novou nemovitost a přestavět si ji k obrazu svému nebo jen své původní nemovitosti chcete dát nový kabát, ale nemáte dostatek našetřených peněz? Nevadí. Financování rekonstrukce je možné pomocí hypotéky. Není to zcela jednoduché, ale ne nedosažitelné řešení.

Nejdříve si to spočítejte

Víte kolik peněz na rekonstrukci budete potřebovat? Před žádostí je nutné si spočítat, kolik vás to bude stát a o kolik finančních prostředků budete žádat banku. Banka vám nabídne většinou 80 - 90 % z hodnoty nemovitosti, kterou rekonstruujete. O 90 % hypotéku mohou nově žádat jen lidé mladší 36 let, kteří nemají žádnou jinou hypotéku. Jinak lze žádat jen o 80 % hodnoty nemovitosti, kterou budete zastavovat.

Jako nemovitost zastavit

Samozřejmě lze zastavit právě tu nemovitost, kterou budete rekonstruovat. Odhadní hodnota se přitom počítá jako by už rekonstrukce proběhla. Je však nutné mít projektovou dokumentaci chystané rekonstrukce. Případně stačí jen položkový rozpočet. Zastavit pochopitelně můžete také jinou nemovitost, kterou vlastníte. Chatu, chalupu nebo zkrátka další dům či byt ve vašem vlastnictví. V takovém případě je půjčka na rekonstrukci výhodnější, protože vám banka může vyplatit celou požadovanou částku hned na počátku. Rozhodněte se tedy dobře, která varianta je pro vás ta nejlepší.

Jednodušeji vám dají na koupi nemovitosti

Možná se vám to zdá zvláštní, ale jednodušší je od banky získat hypotéku na koupi nemovitosti, než na její rekonstrukci. Ačkoli na rekonstrukci často potřebujete méně peněz než na koupi, čekají vás náročnější administrativní úkony. Není nutné se však obávat. Odborníci vám rádi pomohou vše zařídit k vaší spokojenosti. Pro začátek je dobré vědět, co vše musí splňovat žadatel o hypotéku.

Žadateli musí být více než 18 let. Při žádosti je třeba dokázat plnoletost pomocí nějakého osobního dokladu. Kromě toho je nutné také prokázat dostatečné příjmy. Žádající osoba také nesmí mít žádné dluhy. V případě, že se nějaké půjčky najdou, je třeba doložit, že je řádně a v termínu splácí. V případě rekonstrukce je pak nutné mít určenou hodnotu nemovitosti. Budete ji totiž muset zastavit, jak jsme zmínili výše. Připravené musíte mít také dokumenty k chystané rekosntrukci. Pro žádost o hypotéku si připravte také výpis z katastru nemovitostí. Jestliže podnikáte a nemůžete své příjmy doložit potvrzením příjmů, budete potřebovat dvě poslední daňová přiznání.

Kdy začnu splácet hypotéku

Po dobu rekonstrukce budete platit jen úroky. Po dokončení rekonstrukce vše zkontroluje pracovník banky. Znalec posoudí, zda vše proběhlo podle stanovených podmínek a vy budete moci začít se splácením.

Podobné kontroly vás čekají i během rekonstrukce, jestliže budete mít nastavené postupné čerpání hypotéky. Vždy po vyčerpání určené částky přijde znalec a uvolní další finance. Dejte si pozor na to, že čerpání je zpoplatněné, stejně tak jako návštěvy odborníka. Je tedy mnohem výhodnější čerpat po větších částkách.

Je možné zažádat o hypotéku na rekonstrukci?