Jakým způsobem snížit rizika investování do nemovitostí?

Chystáte se na koupi bytu, který byste rádi dlouhodobě pronajímali? Je to rozhodně dobrá myšlenka, jíž se nemusíte vzdávat dopředu. Rozhodně byste měli zvážit všechny rizikové faktory, které jsou s podobným plánem spojené. Jak by řekl zkušený burzovní makléř, žádná investice není bez rizika. Existují témata, která byste si měli důkladně rozmyslet a vědět, do čeho vlastně jdete. Budete pak ušetřeni rozčarování z toho, že věci nejdou podle očekávání. Je pravdou, že tento typ investování je pro trpělivé lidi, kteří nečekají zhodnocení přes noc, ale spíše v řádu generace. Strach z neznámého je zbytečný, pokud se poučíte z chyb druhých, minimalizujete vlastní riziko. Takže, co byste měli znát?

Kdo by měl být investorem?

Pokud jste váhavým typem člověka, který roky čeká na zajímavou cenu a neustále přemýšlí o tom, jestli se mu investice do nemovitostí vyplatí, raději přejděte do jiného sektoru. Vyčkávání sem totiž opravdu nepatří. Můžete nějakou dobu počkat, pokud jsou úrokové sazby relativně vysoko a čeká se jejich pokles, ale pak počítejte s vyšší pořizovací cenou nemovitosti. Z dlouhodobého hlediska se nemovitosti vždy zhodnotí, tohle pravidlo platí po generace, i kdyby přišel nějaký dílčí výkyv z tohoto scénáře.

Počítejte s delší návratností investice

Minimálně pět let, ale spíše mnohem déle. Přesně s tím počítejte, pokud nastoupíte do pomalu se rozjíždějícího vlaku realitních investic. Pokud byste se chtěli vydat na cestu spekulací, pamatujte, že je to hodně rizikové téma a budete také platit daň z cenového rozdílu. Tedy, pokud vyděláte, můžete se dočkat, že napřesrok budou nemovitosti na velmi podobných hodnotách a starost se tak nevyplatí. Jaká další rizika sem patří?

Prověření nájemníka je až na prvním místě

Musíte vždy vědět, s kým jednáte. Ve finále totiž jde o peníze, a pokud si nájemníka neprověříte dostatečně, zvyšuje se tím riziko problémů. Mnohem lepší bude dlouhodobý nájemník, který má doporučení z předchozího bydliště. Riziko, s nímž musíte počítat, je nejen pozdní uhrazení nájemného, ale také náhlý konec nájemníka a jeho stěhování. Nemovitost pak zůstane nějakou dobu prázdná a její výdaje půjdou z vaší kapsy. Mějte proto k dispozici prostředky, s nimiž uhradíte alespoň půlroční náklady. A v případě, že máte byt na hypotéku, bude lepší, když si necháte stranou výdaje alespoň za jeden rok. Nikdy totiž nevíte, co se může přihodit.

Pojištění byste rozhodně neměli podcenit

V každém případě myslete na vhodnou pojistku, protože bez pojištění nemovitosti byste se neměli do podobného investování vůbec pouštět. Měla by pokrývat taková rizika, která jednoduše mohou nastat a nelze před nimi zavírat oči a tvářit se, že tu nejsou. Neplatící nájemce je totiž jedna věc, vyteklá voda z pračky zase druhá. Myslet je třeba na vše, dobře sepsanou nájemní smlouvou počínaje a pojistnou smlouvou u renomované pojišťovny konče.

Lokalita versus dobrá likvidita

A co když budete chtít jednou prodávat? Jistě, i to se může stát, tak myslete raději dopředu na všechny eventuality. Měli byste koupit nemovitost v takové lokalitě, kde se později prodá za dobrou cenu a nebudete dlouho čekat na kupce. Jinými slovy, v místě, které je v širokém okolí známé svým klidem, dobrou občanskou vybaveností a možnosti práce. Jinak řečeno, vhodné pro život!

 

Jakým způsobem snížit rizika investování do nemovitostí?