Jak se v dnešní době prodává družstevní byt?
Chystáte se nabídnout nemovitost k prodeji? Záleží na formě vlastnictví, která určuje nejen výslednou cenu, ale upravuje i celý proces, který na vás v blízké době čeká. Družstevní byty jsou totiž specifické téma, jehož konec rozhodně nepřišel se změnou politických poměrů v zemi. Naopak, tento způsob bydlení je moderní i dnes, dokonce se dá říci, že v posledních letech je na vzestupu. Při prodeji je nutný specifický postup. Jistě totiž víte, že rozdíl mezi osobním a družstevním vlastnictvím není jen formalita. Pojďme se proto společně podívat na všechny otázky, které je nutné vyřešit ještě před tím, než navštívíte realitku.
Tento byt vlastní družstvo
Zatímco osobní byt je vlastně váš a můžete s ním libovolně nakládat, v případě družstevního bytu jsou očekávána jistá omezení. Přitom záleží hlavně na bytovém družstvu, respektive jeho činovnících, kteří rozhodují o chodu celé organizace. Tak například, pokud chcete rekonstruovat koupelnu nebo realizovat prodej či pronájem, musí s tím družstvo souhlasit. Někdy je to spíš formalita, jindy běh na delší trať. Co všechno byste si měli ujasnit před tím, než se rozhodnete k obchodu?
- Někdy jsou stanovy družstva přísné. Byt například nemůže koupit cizí státní příslušník.
- Potvrzení o tom, že jste členem družstva a evidenční list jsou nutností. Vyžádejte si je!
- Velmi důležitý je také doklad o tom, že jste s družstvem vyrovnáni, tedy nic nedlužíte.
Převod do osobního vlastnictví
Některá družstva zanikají a mění se na klasická SVJ. Dost možná to bude i váš případ, družstevní bydlení totiž nemá ve všech regionech na růžích ustláno a pro některé obyvatele vašeho panelového domu bude osobní vlastnictví prioritou. Pak už stačí uzavřít několik dohod a struktura vlastnictví se brzy změní. Pokud budete mít hmatatelný doklad o tom, že byt bude v dohledné době možné převést do OV, obvykle to také znamená zajímavější cenu při prodeji. A rozhodně nejde o malé částky, protože rozdíl mezi oběma variantami může být i 20 %, závisí samozřejmě na lokalitě a dalších věcech, které určují nabídkovou cenu nemovitostí. V neposlední řadě platí, že se zkušeným realitním makléřem to bude jednodušší proces.
Nesplacená anuita je otazníkem
Je splacená anuita? Nebo ještě ne? To je totiž zásadní otázka, která může rozhodovat o výsledné ceně. Anuita je totiž dluh, který má družstvo už od doby svého vzniku, kdy bytové jednotky stavělo. Další variantou je půjčka na zateplení, rekonstrukci a další věci. Tento dluh je nutné splatit a podělí se o něj všichni členové družstva, tedy i sám kupující. Pokud je anuita otázkou ještě několika příštích let, bude to mít zásadní vliv na hodnotu nemovitosti. Důvod je jednoduchý, ani v realitních obchodech se za nic neplatí dvakrát. V momentě, kdy je tento dluh doplacen, znamená to nejen nižší měsíční výdaje za bydlení, ale také zajímavější prodej. Nulová anuita je totiž něco, nač se mnoho zájemců ptá jako první.
Převod družstevního podílu je formalita
Nečekáte, jako při prodeji bytu v OV, kde by měl celou věc v rukou nemovitostní katastr. Převod bytu v družstevním vlastnictví může být otázkou jednoho odpoledne. Stačí podepsat příslušné smlouvy a připravit se na zaplacení poplatku za převod, který může být spíše formální záležitostí, ale i částkou v řádu vyšších tisíců korun, záleží na stanovách příslušného družstva. V některých případech bude smlouva připravena v kanceláři družstva, v každém případě by ji měl prohlédnout zkušený právník. Nikam nespěchejte! Takový krok by se nevyplatil, musíte mít jasno o všem, co děláte.