Hypotéku lze splatit i předčasně. Dejte však pozor na pravidla

Pořídili jste si hypotéku a nyní jste zjistili, že máte k dispozici dostatek financí na její předčasné splacení? Skvělá zpráva! Při předčasném splacení si však dejte pozor na to, aby to pro vás bylo opravdu výhodné a vy jste nakonec nezaplatili bance více, než je potřeba. Na co je tedy při předčasném splácení hypotéky dávat pozor?

Fixní úrok může být komplikace

Na jak dlouhou dobu máte stanovenou fixní úrokovou sazbu? Tato otázka by vás měla zajímat ve chvíli, kdy se rozhodnete předčasně splatit svůj dluh vůči bance. Jestliže si nejste jisti, pak se raději podívejte do smlouvy, kde je tato informace napsaná. Kromě toho se také podívejte na datum, kdy jste smlouvu o hypotéce uzavírali. Předčasné splacení hypotéky se totiž pochopitelně řídí zákonem. A ten nabyl účinnosti 1. prosince 2016. Z toho důvodu se zákon vztahuje pochopitelně na všechny smlouvy uzavřené po tomto datu. V případě, že vaše smlouva byla uzavřena dříve se na ní vztahuje jen v případě, že již uplynula zmíněná fixační doba.

Jestliže přijdete na to, že jste smlouvu uzavřeli před zmíněným datem a fixace stále běží, podmínky tohoto zákona se na vás nevztahují. Řídit se pak musíte podmínkami předčasného splacení ve smluvní dokumentaci. Často se však stává, že v takovém případě nejde o výhodné podmínky. Je tedy lepší počkat, až uplyne doba fixace a poté svůj zbývající dluh splatit. Jestliže opravdu trváte na tom, zaplatit vše ihned, spočítejte si, jestli se to opravdu vyplatí a nebude vás to stát spoustu peněz navíc.

Chci vše splatit bez zbytečných poplatků

Splacení zdarma, bez pokut a bez poplatků za zpracování je možné jen někdy. Jak již bylo řečeno, bez sankcí a poplatků můžete splácet po uplynutí doby fixace. V takovou chvíli vám banka sdělí novou úrokovou sazbu. Pokud tedy budete mít v tu chvíli dostatek financí, můžete směle splatit svůj dluh a určitě na tom vyděláte. Pokud jste žádnou fixaci u své hypotéky neměli, můžete také splatit svůj dluh takřka kdykoliv bez dalších poplatků. V takovém případě je zcela jedno, kdy jste smlouvu uzavřeli.

Splatit zbytek hypotéky bez sankcí a poplatků jde také v případě, že vás zasáhla nějaká těžká životní situace. O co jde? Může se stát, že dlužník zemře. Případně se stane invalidním nebo dlouhodobě nemocným a nemá jak splácet. Stejně tak lze předčasně splatit také pokud zemře nebo onemocní drahá polovička dlužníka. Vždy je podmínkou, že domácnost má najednou jen jeden zdroj příjmu a snížila se mu schopnost splácet svůj dluh. Je přitom jedno, zda bude splácet hypotéku ze svých vlastních zdrojů nebo v případě úmrtí z pojistky zemřelého.

Nevadí vám poplatky? Máte vyhráno

Pokud nechcete čekat na konec fixace nebo vhodnější podmínky pro splacení svého dluhu vůči bance, můžete pochopitelně zaplatit kdykoliv. Hypotéka by však v takovém případě měla běžet alespoň dva roky. V opačném případě vám banka může naúčtovat vysoké pokuty a také po vás chtít kompenzace za úroky. Poplatky za předčasné splacení však ze zákona nesmí přesáhnout 1 % předčasně splacené částky a celková částka pak nesmí být vyšší než platba úroků do konce fixace. Maximální stanovený poplatek je 50 tisíc korun.

Každoročně můžete splatit čtvrtinu

Pokud nemůžete splatit celou částku, je tu ještě jedna možnost. Splatit každý rok čtvrtinu. Jde to vždy po dobu jednoho měsíce před datem uzavření smlouvy s bankou. V takovém případě si banka ze zákona nesmí napočítat žádné poplatky.

Hypotéku lze splatit předčasně