Co znamená neplatící nájemník aneb obrana je možná
Uzavřeli jste nájemní smlouvu a nyní čekáte, že bude dodržena. Možná se těšíte, že jste právě našli spolupráci na několik příštích let a budete tak bez starostí se svým úvěrem. Ten totiž bude splácet nájem. Alespoň taková je představa mnoha lidí, kteří si právě pořídili byt na investici a neznají ještě všechna rizika, s nimiž se mohou setkat. Bez ohledu na to, jaký je právě ekonomický cyklus, je počet neplatících nájemníků faktorem, který musíte brát v potaz a připravit se na něj už dopředu. Lidé se špatnou zkušeností pak nechávají byt dlouho prázdný. Takový přístup není nutný, stačí vědět, jak se můžete bránit. Nejlepší bude rozumná dohoda.
Nejprve kontaktujte dlužníka telefonicky
Pokud nedostanete pravidelné nájemné v dohodnutém termínu, není to důvod k bouři a nekonečným obavám z budoucnosti. Je to věc, která se stane snad každému, zvláště pokud pronajímáte nemovitost rodině s dětmi. Jedno prodlení ještě nic neznamená, spojte se s nájemníkem telefonicky a žádejte vysvětlení. Důvod může být zcela prostý, nečekané výdaje v domácnosti a prosba o strpení, alespoň v podobě několika dalších dnů. Cíl by měl být jasný, slušnou formou upozornit a dosáhnout dohody o termínu, který bude závazný. Zatím se nic neděje, podobná věc se může stát v podstatě každému, včetně dlouholetých a spolehlivých nájemců. Kompromisy jsou možné, o čem byste měli přemýšlet?
- Dluh na splátky. I tak se totiž v dnešní době může hradit nájemné. Chtějte písemný doklad.
- V případě, že dostanete peníze téměř obratem, je vše vyřešeno. Zjistěte si okolnosti dluhu.
- Zásadní je uzavření smlouvy na dobu určitou. Tedy např. jeden rok s možností prodloužení.
Doporučený dopis je důležitý
Pokud vám dlužník nezvedá telefon a zdá se, že vymáhání dluhu bude během na dlouhou trať, je namístě písemná komunikace. Doporučený dopis, kde vysvětlíte okolnosti a budete žádat úhradu dlužné sumy v určitém období, které považujete po zvážení za rozumné (ano, zítra to ještě není), bude dobrým krokem. Písemná výzva je nutná a chtějte tuto formu i v případě, že se dohodnete na dluhu na splátky. V budoucnu tím lze úspěšně argumentovat při soudním sporu a nikdy nevíte, co se stane za půl roku. Lepší je opatrnost, přístup, který je dostatečně obezřetný s ohledem na budoucnost. Nikdy také neřešte nic ukvapeně a nevyhrožujte. Takové jednání by totiž mnohdy znamenalo konec dobrým vztahům. Na jednání z pozice síly je spoustu času, vaším cílem by měla být rozumná dohoda.
Co když nijak neodpoví?
Pokud nájemník výzvu ignoruje, nabízí se varianta pro výpověď z nájmu pro hrubé porušení smlouvy, na vystěhování má čtvrt roku (v případě, že dluží více než tři nájmy, výpovědní lhůta není v případě předchozí písemné výzvy nutná). Pozor, nájemník může věc dát k soudu, pokud má pocit, že výpověď z nájmu není v souladu se zákony, takže se připravte na dlouhou cestu k cíli. V případě, že se dokonce odmítne vystěhovat i poté, co tato výpovědní lhůta skončí, lze žádat o policejní asistenci. To jsou ale krajní situace. Snažte se vše řešit po dobrém, protože například odpojení energií, telefonické vyhrožování nebo výměna zámků nic nezmůžou, existuje proti nim dokonce možnost právní reakce, která by pro vás znamenala značné nepříjemnosti.
Prověřte si všechno dopředu
Nájemníka si raději dobře prověřte dopředu, chtějte po něm pracovní smlouvu nebo doporučení od dřívějšího pronajímatele. Podrobná smlouva je základ! Kauce je nutností, rozhodně by neměla být na splátky. Pokud nemá budoucí nájemník například dvacet tisíc korun na kauci v podobě dvou nájmů, pak zřejmě nastane problém i s placením klasického nájemného. Prověřte si nájemce také v registru dlužníků, zjistěte si, zda nemá exekuce a podobně. Pro klid v duši je to určitě důležité!