Jednání s realitkou je pro někoho, kdo podobnou věc zažívá poprvé, plné otazníků. Je důležité, abyste se dobře vyznali ve všech pojmech, které budou ve smlouvách a všech dokumentech, o nichž se bude dále diskutovat. Co si představit pod tématem, jako je exkluzivita nebo exkluzivní zprostředkovatelská smlouva? Jaké jsou výhody a nevýhody, když něco takového podepíšete? A vyplatí se vůbec, když uděláte krok tímto směrem? Je to způsob spolupráce, který může a nemusí být ku prospěchu celé věci. Záleží na řadě proměnných, takže bohužel nelze dát nějakou univerzální radu.

Jak by měla dohoda vypadat? 

V principu je to jasné, o vaši nemovitost se bude starat jen jedna konkrétní realitka, respektive přidělený makléř. Během doby, kdy trvá určený kontrakt, nesmíte nemovitost prodat sami za sebe nebo podepsat dohodu s nějakou jinou realitní kanceláří. V opačném případě hradíte smluvní pokutu, která může být poměrně vysoká. Pokud tedy sjednáváte exkluzivitu, je namístě stoprocentní důvěra vůči konkrétní RK. Spolupráce s nováčkem nebo neosvědčenou značkou bez referencí se stává značným rizikem. Nedejte na lákadla v podobě slibů, ale dívejte se na skutečně odvedenou práci, která je dobře vidět. A proč byste měli podepsat exkluzivitu? Podívejme se společně na největší možné výhody. Pokud dáte důvěru zkušenému makléři s referencemi, může se tento tah vyplatit.

Na co byste si měli dávat pozor? 

Když se jednou něčemu upíšete, musíte vydržet až do konce smlouvy. A to i v případě, pokud by se realitka příliš nesnažila. Pokud chcete prodávat bez realitky a zvážili jste všechna rizika, nepodepisujte takový kontrakt, protože byste si na nějakou dobu doslova a do písmene zavřeli dveře. Maximální doba smlouvy podle zákona o realitním zprostředkování je půlroční. Přemýšlejte, proto vždy dlouho dopředu.

Kdy je exkluzivita spíše výhodou? 

Pokud naopak chcete mít s prodejem co nejméně starostí a plně důvěřujete makléři, není důvod, abyste o exkluzivitě vůbec nepřemýšleli. Může se stát výhodou, která nakonec rozhodne o rychlém prodeji za zajímavou cenu. Tak například, kupující má před sebou větší jistotu. Jedná totiž s jediným člověkem, jenž vás zastupuje při prodeji. Více inzerátů od různých makléřů na jediném inzertním serveru, které navíc uvádějí různé informace, naopak důvěru potenciálního kupce příliš nevzbudí.

smlouva-s-rk